Kwaszone przetwory warzywne – zdrowe i lubiane przekąski

Tematyka żywnościowa Zakupy

Sprawdź, gdzie zamówić kiszonki z warzyw.

Kiszonki warzywne są tak silnie związane z polską kuchnią, że uważamy, iż jest to przede wszystkim słowiański smakołyk, sporadycznie spotykany w innych częściach świata. Lecz kiszonki modne są nie tylko na starym kontynencie, ale także w Ameryce Południowej i Północnej oraz w Azji.

Kwaszone przetwory warzywne znane są nam od tysiącleci

Badacze historii potwierdzili, że metoda zabezpieczenia pokarmów poprzez ich przechowywanie w solance, w soli czy też w occie, stosowana jest przez ludzkość od przeszło 4 tysiącleci. Technika ta prawdopodobnie nie wywodzi się nawet z Europy, a z rejonu antycznej Mezopotamii. Żywność poddana fermentacji mlekowej nie psuje się, bowiem niska kwasowość zawiesiny, w której jest ona zanurzona, blokuje rozwój bakterii gnilnych. Paręset lat wstecz był to najlepszy sposób, by przedłużyć okres zdatności do konsumpcji mięsa, ryb oraz warzyw nawet o kilka miesięcy. W rezultacie wynikła tradycja produkowania m.in. kiszonych przetworów z warzyw z myślą o chłodnych miesiącach. Kiszonki od zarania swojego istnienia znane są z właściwości prozdrowotnych, co naturalnie jest prawdą. Charakteryzują się one między innymi ogromną zawartością witaminy C, dlatego marynarze statków, które miały na pokładzie kwaszonki, rzadziej chorowali na cyngę. Co ciekawe, w języku polskim kwaszonki z warzyw nazywa się potocznie “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… pasza dla zwierząt np z bobiku lub kukurydzy.

W innych krajach kiszone przetwory z warzyw smakują odmiennie

Najbardziej znanym warzywem kwaszonym jest ogórek, rozpoznawany generalnie na całym świecie, także w USA i w Kanadzie, gdzie ten typ przetworów z warzyw nie jest zbyt popularna. Tymczasem pickle są tam bodaj niesłychanie lubianym uzupełnieniem hamburgerów, sandwiczy i hot-dogów. Nad Wisłą prócz ogórka, bardzo popularne są kiszona kapusta i buraczki, które wykorzystuje się do przyrządzania zup oraz surówek. Ale nie tylko te warzywa można kisić. W pozostałych rejonach świata kisi się m.in. paprykę, brokuły, jak również owoce (przykładowo oliwki).

Ocet i Solanka zmieniają teksturę oraz smak warzyw, dodając im kwasowości i chrupkości. Domowe kwaszonki nie tylko warzywne, na przestrzeni lat stały się bazą lub znaczącym dodatkiem do setek dań regionalnych. Warto pamiętać, że smak kiszonych przetworów bywa inny w poszczególnych rejonach świata, bo zależy on od dodawanych do zalewy dodatków, z których korzysta się w trakcie kwaszenia. Skutkiem tego ogórek wyprodukowany wedle tradycyjnego polskiego przepisu, miał odmienny smak niż ten wyprodukowany np. w USA.

Nasza lokalizacja:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]