Kilka słów o łańcuchach samochodowych

Zagadnienia motoryzacyjne i samochodowe Zakupy

Jeśli szukasz łańcuchów zimowych, koniecznie wejdź na ebagaznik.pl/pl/c/Lancuchy-sniegowe/14.

Łańcuchy samochodowe w dużej mierze zwiększają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, przede wszystkim na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest m.in. w Norwegii, Turcji i Bułgarii), w pozostałych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta wyłącznie w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Niemczech, Polsce i Hiszpanii). Jak zatem modele łańcuchów na koła można kupić w sklepach?

Rodzaje łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła klasyfikujemy zazwyczaj mając na uwadze ich zastosowanie. Wyróżniamy typy stworzone z myślą o stosowaniu w pojazdach dostawczych, terenowych, ciężarowych i osobowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się również motywem zaplotu, przekrojem i grubością ogniwa (najczęściej jest to kształt rombowy ukośny) oraz mocowaniem, które musi być dopasowane do typu felgi. Różne są także tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. Współcześnie producenci używają głównie stali tytanowej bądź manganowej.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i początkowo może być źródłem znacznego stresu. Żeby go uniknąć, powinno się przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym bądź w garażu. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Należy unikać buksowania kół, przekraczania prędkości 50 km/h i poruszania się po odśnieżonych drogach. Korzystając z łańcuchów samochodowych, trzeba też koniecznie nadzorować ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich użytkowania.

Nasza lokalizacja:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]