Nie oszczędzaj na fotelach biurowych

Wyposażenie i urządzanie wnętrz

Po kilku godzinach spędzonym przed komputerem mogą nam dokuczać bóle pleców. Bardzo ważne oczywiście są ćwiczenia, ale także to nie pomoże, kiedy przed biurkiem pracujemy na niewygodnym fotelu. Z tego powodu nie należy szukać oszczędności na fotelach biurowych – dają wszak gwarancję tego, że plecy będą wypoczęte. Fotele biurkowe rzutują też na nastrój załogi – ich właściwe wybór owocuje zwiększoną skutecznością oraz podniesieniem produktywności pracowników. Jak więc kupować fotele do biura? Czym grozi nieodpowiedni wybór takich foteli?

Fotele biurkowe – najważniejsza jest dowolność regulacji

W dużych firmach niezmiernie ważna będzie funkcja ustawienia ułożenia siedziska, zagłówka oraz podłokietników foteli wyznaczonych do pracy przy komputerze. Trzeba wszak mieć świadomość, iż będą na nich siadać pracownicy o najróżniejszych gabarytach – niscy mogą skarżyć się na ból kończyn dolnych spowodowany zgięciem kolan pod nieodpowiednim kątem, wyżsi natomiast na ból pleców po 8 godzinach pracy na krzesłach z niskim oparciem. Istotna jest też równowaga całego fotela do biura. Zagwarantuje ją właściwa budowa podstawy – najlepiej taka z pięcioma ramionami. Podczas siedzenia przy komputerze ważne będą również podłokietniki, gdyż zdecydowanie usprawnią obsługę klawiatury, choć są osoby, wolące fotele komputerowe bez nich. Z finansowego punktu widzenia zaleca się wybrać fotele, do których łatwo da się kupić nowe kółka będące najszybciej psującą się ich częścią.

Błędny dobór foteli do biurka – jakie mogą być skutki?

Najpoważniejszymi dolegliwościami biorącymi się z nieprawidłowego ułożenia ciała podczas pracy za biurkiem będą zwłaszcza dysfunkcje pleców – tak na odcinku lędźwiowym, jak i piersiowym. Wypada oprócz tego nadmienić, że choroby mogą dotykać też nadgarstków – szczególnie przy nieodpowiedniej wysokości czy braku podłokietników. Miejmy też na uwadze, że nawet starannie dobrany fotel nie da nam gwarancji zachowania pełnego zdrowia – siedzenie przed komputerem powinno się często przeplatać kilkuminutową gimnastyką.