
Zastosowanie ultradźwięków w fizykoterapii i kosmetyce
Ultradźwięki w fizjoterapii wykorzystywane są przede wszystkim ze względu na działanie przeciwbólowe i rozluźniające mięśnie, ale posiadają więcej zastosowań. Co więcej – terapia ta stosowana jest także w gabinetach kosmetycznych, m.in. w postaci peelingu kawitacyjnego i sonoforezy. W artykule opisujemy działanie i zastosowanie ultradźwięków.
Czym są ultradźwięki?
Mianem ultradźwięków nazywamy fale dźwiękowe o tak dużej częstotliwości, że są one niesłyszalne dla człowieka. Jest to jedyna właściwość, która odróżnia je od dźwięków, które słyszymy na co dzień. Posiadają one częstotliwość od 1 do 3 MHz, podczas gdy górna granica częstotliwości słyszalnych przez człowieka wynosi 20 kHz.
Terapię z zastosowaniem takiego bodźca fizykalnego nazywamy mianem nadźwiękawiania lub sonoterapii.
Ultradźwięki – zastosowanie w fizjoterapii
Ultradźwięki działają przede wszystkim przeciwbólowo oraz rozluźniają napięcie mięśniowe. Ponadto wpływają one na naczynia krwionośne rozszerzając je. Często możemy się więc spotkać z informacją, że ultradźwięki są skuteczne w walce z procesami zapalnymi.
W fizjoterapii zabieg ultradźwięków ma szerokie zastosowanie. Powszechnie uważa się, że korzystanie z ultradźwięków redukuje objawy wielu dolegliwości. Ultradźwięki doprowadzają bowiem do mikromasażu tkanek. Podczas wykonywania zabiegu wyzwala się ciepło, które stymuluje dyfuzję wewnątrz komórki. Wpływa to na poprawę ukrwienia – dzięki temu regularne korzystanie z ultradźwięków redukuje ból oraz stany zapalne.
Ponadto ultradźwięki mają rozluźniający wpływ na mięśnie. Ta cecha z kolei sprawia, że jest to terapia idealna dla osób uprawiających sport.
Ultradźwięki mają także wpływ na wzrost jędrności skóry, dzięki czemu spłycają blizny.
Przed rozpoczęciem takiego zabiegu należy pamiętać o zastosowaniu żelu do ultradźwięków jako substancji sprzęgającej bądź leku w postaci maści. W przypadku zastosowania środków farmakologicznych zabieg taki nazywamy fonoforezą.
Warto podkreślić, że terapii ultradźwiękami nie należy przeprowadzać bezpośrednio nad sercem oraz gruczołami płciowymi. Nie wolno jej również stosować u dzieci i niemowląt. W przypadku użycia ultradźwięków w niewłaściwy sposób, mogą mieć one negatywny wpływ między innymi na układ krążenia oraz słuch.
Ultradźwięki – wykorzystanie w kosmetologii
Ultradźwięki znajdują zastosowanie również w kosmetyce. Najpopularniejszą terapią z wykorzystaniem ultradźwięków jest peeling kawitacyjny, drugim zabiegiem pod względem popularności jest natomiast sonoforeza. Właściwością ultradźwięków która ma szczególną wartość w gabinecie kosmetycznym jest zmiękczenie tkanek. Ultradźwięki stymulują również procesy regeneracyjne skóry.
Zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięków możemy wykonać w salonie kosmetycznym lub samodzielnie w domu, wykorzystując w tym celu aparat do peelingu kawitacyjnego. Sam zabieg peelingu jest najbezpieczniejszy, gdy wykonuje się go raz w miesiącu. Po przeprowadzeniu takiego zabiegu, skóra jest odżywiona oraz ma poprawiony kolor.
Peeling kawitacyjny sterylizuje oraz oczyszcza skórę. Dzięki terapii falami ultradźwiękowymi wyeliminujemy zaskórniki wraz z innymi zmianami, obejmującymi trudno dostępne miejsca.
Terapię ultradźwiękami stosuje się najczęściej w walce takimi problemami jak:
- zmarszczki,
- blizny,
- trądzik,
- przebarwienia,
- nadmiar tkanki tłuszczowej,
- sucha cera.
Źródło tekstu: https://www.bardomed.pl/blog/porady-eksperta/zastosowanie-ultradzwiekow-w-fizykoterapii-i-kosmetyce/