Zabiegi korekty wad wzroku z użyciem lasera – femtoLASIK, EBK i inne

Wszystko o zdrowiu

Szukasz informacji o femtoLasik? Dobrze trafiłeś!

Laserowa korekta wzroku to dzisiaj najpopularniejsza metoda korekcji astygmatyzmu, hyperopii, myopii czy presbiopii, jednak niewiele pacjentów zdaje sobie sprawę z tego, iż zabiegi te są realizowane przy pomocy rozmaitych technik.

Zabieg FemtoLASIK – bezinwazyjna, bezpieczna, a przy tym bezbolesna technika korekty wzroku

FemtoLASIK (popularnie nazywany także All-Laser-LASIK) to bezinwazyjna, nie wywołująca bólu oraz pod każdym względem bezpieczna technika korekcji takich wad jak hyperopia (do +4 dioptrii), astygmatyzm (do 6 dioptrii), krótkowzroczność (do -10 dioptrii) i w niektórych przypadkach starczowzroczność. Sam zabieg nie trwa długo – wprawny lekarz optometrysta może zrealizować go w około 15 minut. Atutem tej metody jest to, że pacjent niezwykle szybko odzyskuje ostrość wzroku – praktycznie w ciągu dnia po zabiegu może podjąć na nowo swoje codzienne obowiązki. Zabieg przebiega w dwóch fazach i w przeciwieństwie do tradycyjnej metody LASIK, tutaj rogówki nie nacina się przy użyciu skalpela. Podczas zabiegu FemtoLASIK na początku przy pomocy lasera femtosekundowego rozdziela się płat rogówki o grubości blisko 0,1 mm, a w drugim etapie następuje kształtowanie rogówki laserem excimerowym.

Innym wariantem metody FemtoLASIK jest FemtoLASIK Topoguided, gdzie działanie lasera excimerowego jest dostosowane do każdego pacjenta. Przed rozpoczęciem zabiegu optometrysta wykonuje mapę rogówki i na jej bazie programuje poszczególne ruchy wiązki laserowej. Ten wariant zabiegu przeprowadza się u osób z astygmatyzmem i nadwzrocznością, których układ optyczny wyróżnia się niestandardowym kształtem.

Metody EBK i LASEK

Inne metody korekcji wad wzroku to przykładowo:
LASEK – przeprowadzany jest u osób, u których z rozmaitych względów nie można wykorzystać metody FemtoLASIK. W metodzie LASEK płatek nabłonka rogówki ściągany jest nie wiązką laserową, a alkoholem.
EBK, w którym po znieczuleniu oka z rogówki zdejmuje się nabłonek (regeneruje się on później naturalnie), a następnie modeluje się rogówkę z użyciem lasera excimerowego. EBK nazywana jest zabiegiem powierzchniowym, bowiem laser nie dochodzi w głębokie warstwy rogówki. Zabieg ten można jednak zastosować jedynie do korekcji niewielkich wad wzroku.

Nasza lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]