Krótkowzroczność można skorygować bez okularów – o ortokorekcji

Wszystko o zdrowiu

Szukasz więcej wiadomości dotyczących ortokorekcji? Wejdź na https://voigtklinikaoka.pl/uslugi/ortokorekcja/

Czy można się uniknąć noszenia szkieł korekcyjnych przy krótkowzroczności?? Tak, ponieważ przy niedużej wadzie wzroku okulary mogą być zbędne, gdy postanowimy wypróbować ortokorekcję.

Ortokorekcja jako alternatywa dla laserowego leczenia krótkowzroczności

Krótkowzroczność i astygmatyzm to uciążliwe wady wzroku, które są w stanie zdecydowanie obniżyć jakość życia. Da się je skorygować z pomocą lasera, lecz spory odsetek osób rezygnuje z takiego zabiegu ze względu na brak środków finansowych albo wprost ze strachu przed ingerencją lasera. Nie znaczy to natomiast, że są one definitywnie skazane na zakładanie okularów i obserwowanie nieustannego rozwijania się wady wzroku. Krótkowzroczność da się skorygować i zahamować jej postęp poprzez ortokorekcję – niechirurgiczną, bezpieczną, a – przede wszystkim – skuteczną metodę, która polega na modelowaniu krzywizny rogówki podczas snu. Jak to możliwe? W czasie, gdy osoba, która założyła specjalne szkła ortokorekcyjne śpi, soczewki oddziałują na nabłonek rogówki, zmieniając jej kształt poprzez stosowne jej spłaszczenie i tym samym niwelują przyczynę wady wzroku. Działanie szkieł ortokorekcyjnych jest odczuwalne nierzadko nawet po jednej nocy od ich pierwszego zastosowania. Należy jednakże podkreślić, iż nie jest to działanie trwałe jak po laserowej korekcji wzroku. Efekt utrzymuje się wyłącznie przy systematycznym zakładaniu ze szkieł ortokorekcyjnych i, oczywiście, dokładnym przestrzeganiu wskazówek optometrysty, gdyż w przeciwnym przypadku może dojść do powikłań. Zmiana krzywizny rogówki przez otrokorekcję jest pod każdym względem odwracalna – po zaprzestaniu noszenia ortosoczewek rogówka powraca samoistnie do swego pierwotnego kształtu.

Czy ortokorekcja jest dopuszczalna u najmłodszych?

Krótkowzroczność to wada, której doświadczają ludzie w każdym wieku, również najmłodsi. Na szczęście z soczewek ortokorekcyjnych mogą korzystać dzieci powyżej 7 roku życia, dzięki czemu w ciągu dnia mogą radować się pełną aktywnością, tak samo jak ich rówieśnicy ze zdrowym wzrokiem. Warto jednakże pamiętać, że ortokorekcja jest niemożliwa przy miopii powyżej -8 dioptrii. Kształt rogówki każdego pacjenta jest inny, w związku z tym soczewki wykorzystywane w tej metodzie są dopasowywane indywidualnie, po skrupulatnym badaniu wzroku i sporządzeniu topografii rogówki pacjenta. Istnieje kilka przeciwwskazań do ortokorekcji, to np. infekcja oka i stożek rogówki.

Nasza lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]