Endodoncja mikroskopowa – nowoczesne metody

Wszystko o zdrowiu

Leczenie kanałowe dla wielu z czytelników nie jest przyjemnym tematem. Obecnie natomiast, stosując nowoczesne narzędzia i – co najważniejsze – skuteczne środki przeciwbólowe, stomatolodzy mogą zagwarantować nam, że leczenie okaże się całkowicie bezbolesne. Leczenie kanałowe okazuje się potrzebne za każdym razem, kiedy pojawi się stan zapalny miazgi zęba lub tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na wykorzystaniu ultracienkich sprzętów, dzięki którym stomatolog może dotrzeć do najgłębiej zlokalizowanych partii zęba. Warto jednak pamiętać, iż w leczeniu kanałowym korzysta się również z innych, nierzadko naprawdę złożonych technologicznie narzędzi. Których?

Endodoncja mikroskopowa – sprzęt

Obok sprzętów ręcznych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym naprawdę ważne okazują się mikroskopy operacyjne, które obraz z wnętrza zęba przesyłają do ekranu w zasięgu wzroku stomatologa, minimalizując niemal do zera niebezpieczeństwo różnego typu błędów. W leczeniu kanałowym istotne będzie także sprawdzenie długości kanałów. Osiągnięcie sporej dokładności umożliwiają specjalne urządzenia elektroniczne – endometry. Oprócz tego lekarze stosują także specjalne narzędzia, jakie umożliwiają automatyczne opracowanie kanałów, a przez to znaczne skrócenie wizyty i poprawienie komfortu pacjenta.

Leczenie kanałowe a NFZ

Rozpoczynając leczenie kanałowe warto wiedzieć, że nie zawsze jest ono refundowane przez NFZ. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami zapewnione jest pacjentom poniżej 18 lat. Pozostali nie muszą płacić za leczenie kanałowe zębów przednich – kłów oraz siekaczy. Leczenie kanałowe zębów trzonowych jest natomiast w pełni płatne. Jeśli będzie ono niezbędne, powinniśmy wybrać się do lekarza posługującego się odpowiednimi narzędziami i zawczasu dowiedzieć się, co o jego usługach dotychczasowi klienci mówią w internecie.