Likwidacja blizn rogówkowych

Blizny rogówkowe – jak się tworzą i czy można je zlikwidować?

Wszystko o zdrowiu

Oko to delikatna część ciała i w każdej chwili można je uszkodzić. W następstwie różnych urazów mechanicznych czy chorób na powierzchni rogówki pojawiają się blizny, które w bardziej lub mniej wpływają na jakość widzenia. Blizny rogówkowe można jednak usunąć, stosując metody laserowej korekty wzroku.

Blizny rogówkowe – jakie powodują skutki?

Rogówka jest wypukłą, zewnętrzną warstwą oka, która je zabezpiecza, a w tym samym czasie nadzoruje sposób, w jaki światło dociera się do kolejnych warstw. Jest nietransparentna, nieunaczyniona oraz niesłychanie sprężysta i chociaż zwykle niewielkie jej otarcia leczą się same, często powstają zbliznowacenia, także na skutek naszej nieostrożności. Co może być przyczyną powstawania blizn rogówki? Są one zwykle rezultatem wielu chorób (przykładowo kiły), urazów mechanicznych np. skaleczenia, zadrapania czy oparzenia lub przedostania się do oka ciała obcego. Ale blizny na rogówce mogą powstać również w konsekwencji niedbałego zakładania soczewek kontaktowych. Poza dostrzegalnym pogorszeniem się widzenia, o występowaniu blizn rogówkowych świadczy wiele innych symptomów, jak przykładowo przekrwienie oczu, uczucie bólu gałki ocznej czy nieustanne łzawienie, toteż jeżeli ich doświadczasz zalecamy jak najszybciej umówić się na wizytę u okulisty. W czasie szczegółowego badania określi on głębokość, pozycję i wielkość blizn, jak również poinformuje o opcjach ich leczenia.

Metoda PTK – usuwanie blizn rogówki

Najczęściej wykorzystywaną obecnie metodą likwidowania blizn na rogówce jest zabieg PTK, wykonywany w sporej liczbie klinik, zajmujących się laserową korekcją wad wzroku. Zabieg metodą PTK pozwala na usunięcie nie tylko blizn w peryferyjnej, ale i centralnej części rogówki. PTK wykorzystuje się również do leczenia innych nieprawidłowości tej części oka. Blizny usuwa się poprzez odparowanie przy użyciu promienia lasera zewnętrznej warstwy tkanki rogówki. Przed wykonaniem tego praktycznie kilkuminutowego zabiegu nie trzeba korzystania z pełnego znieczulenia, wystarczające jest miejscowa anestezja gałki ocznej, którą aplikuje się preparatem w kroplach bezpośrednio na powierzchnię oka. Po zabiegu przez najbliższe kilka tygodni trzeba nie nadwyrężać oka, słuchać się ściśle poleceń lekarza i regularnie pojawiać się na kontroli zgodnie z harmonogramem.

Nasza lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]