Biopsja prostaty – kiedy się ją wykonuje?

Wszystko o zdrowiu

Jeżeli szukasz więcej informacji dotyczących biopsji gruczołu krokowego, skieruj się w to miejsce.

Prostata, czyli gruczoł krokowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina postacią i wielkością kasztan jadalny. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada między innymi za wytwarzanie płynu, w którym przenoszone jest nasienie. Problemy z prostatą rozpoczynają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, dlatego tak ważna jest jej cykliczna kontrola. Pomaga to rozpoznać przerost bądź zapalenie tego gruczołu, a także wcześnie zauważyć alarmujące zmiany rakowe. Trzeba zaznaczyć, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, więc nie można bagatelizować groźby jego możliwego powstania.

Alarmujące symptomy – kiedy zgłosić się do urologa?

Panowie po 45 roku życia muszą w regularnych odstępach odwiedzać gabinet urologiczny, szczególnie jeżeli zauważyli niepokojące symptomy powiązane z oddawaniem moczu, jak przykładowo ból w trakcie mikcji, zwiększenie jej częstotliwości, kłopoty w rozpoczęciu lub zatrzymaniu oddawania moczu, kłopoty ze wzwodem oraz wytryskiem, jak również krew w moczu czy jego przerywany strumień. W przypadku gdy po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby domniemywać możliwość rozwoju nowotworu, urolog zaleci badanie PSA, które polega na sprawdzeniu krwi pod kątem poziomu antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi oznacza duże niebezpieczeństwo rozwoju raka. Aby natomiast mieć absolutną pewność, potrzebne jest wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja fuzyjna gruczołu krokowego – przebieg oraz przeciwwskazania

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczołu krokowego, wykonywana w warunkach szpitalnych, która dzięki użyciu równocześnie obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki daleko precyzyjniej niż w procedurze, gdzie podczas zabiegu korzysta się jedynie z obrazowania TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty to całkiem krótki zabieg, który przeciętnie trwa około pół godziny. Oprócz tego pacjent spędza również po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, toteż pełna procedura kończy się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna jest praktycznie bezbolesna, ponieważ prowadzona jest w znieczuleniu miejscowym. Uzyskane wycinki prostaty są następnie sprawdzane przez patomorfologa, który ocenia czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To m.in. alergia na niektóre leki, wszczepione zastawki serca czy zaburzenia krzepliwości krwi. W związku z tym przed decyzją o zabiegu trzeba jak najprecyzyjniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszystkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Nasza lokalizacja:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]