Weryfikacja kandydatów na kierowców – badania psychologiczne

Usługi

Na www.bielskobadania.pl sprawdzisz, komu zlecić badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała.

Badania psychotechniczne kierowców są wykonywane w profesjonalnych gabinetach diagnostycznych. Dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny siadać za kółkiem, są więc bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa na drogach. W jaki sposób przebiegają testy i co konkretnie sprawdzają? Jakie aparaty są używane w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – przez ile są ważne?

Różne grupy kierowców muszą poddawać się testom psychotechnicznym. Pierwszą z nich są osoby starające się o prawo jazdy np. kategorii D. Do testów podchodzą też kierowcy, którzy przekroczyli ilość dozwolonych punktów karnych i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Oprócz tego badaniom psychologicznym powinni poddawać się też kierowcy pojazdów przewożących wartości pieniężne oraz instruktorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzają umiejętność koncentracji

Badanie psychologiczne składa się z 2 części. Na początku kandydaci przystępują do części teoretycznej. Na tym etapie weryfikowana jest umiejętność koncentracji, podzielność uwagi, dokładność działania, a także cechy osobowości czy sprawność intelektualna. Osoby poddawane badaniom muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech osobowości czy rozwiązać tzw. test matryc Ravena. Kolejną fazą badań psychologicznych jest część aparaturowa, która weryfikuje głównie poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Do testów wykorzystuje się m.in. wirometr, miernik sprawności sensomotorycznej oraz aparat krzyżowy. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają między innymi na obserwowaniu, jak osoba badana reaguje na oślepienie światłem.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]