Badania psychologiczne kierowców – dlaczego są tak ważne?

Usługi

Jeśli chcesz zlecić badania psychotechniczne Bielsko, zajrzyj na www.badaniabielsko.pl.

Na sytuację na drogach w największej mierze wpływają umiejętności obsługujących jeżdżące po nich samochody. Szczególnie istotne okazuje się to dla kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy czy kierowców TIR-ów i komunikacji miejskiej. W ich sytuacji istotne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego względu przedstawiciele takich profesji zgodnie z przepisami muszą regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto więc napisać na ich temat parę słów. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Badania psychologiczne kierowców – na czym się opierają?

Badania kierowców muszą być wykonywane co pięć lat. Ta zasada nie obowiązuje z kolei specjalistów, którzy skończyli 50 lat – muszą wszak wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który najpierw przeprowadza badania osobowości. Przybierają one formę rozmowy z badanym, podczas której odpowiada on na pytania dotyczące zachowań w skrajnych przypadkach. Kolejna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem wykonywane są testy na specjalnych urządzeniach, podczas których badana jest podzielność koncentracji, percepcja prędkości, umiejętność szybkiej reakcji czy widzenie w ciemności.

Jak podnieść szansę w czasie badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na rozmowę z psychologiem, który w jej trakcie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co ważne, musimy pamiętać, iż nie dla wszystkich ich rezultaty okażą się pozytywne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców można jednak nieco zwiększyć. W jaki sposób? W sieci znajdziemy różne filmy prezentujące działanie maszyn, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one funkcjonują.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]