Podstawowe informacje o systemie SWIFT

Usługi finansowe

System rozliczeń SWIFT. Uzyskaj więcej informacji na flobo.io.

Pomimo, że praktycznie rzecz biorąc systematycznie korzystamy z usług bankowych, sporo osób po raz pierwszy dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania sankcji wobec Rosji jako riposta świata na jej atak na Ukrainę. Tymczasem system SWIFT stosowany jest już od lat siedemdziesiątych XX wieku i jest jednym z fundamentów efektywnego funkcjonowania bankowości międzynarodowej.

Co jest najważniejszym atutem systemu SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednakże ten skrót stosuje się po prostu do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby niezaprzeczalnie dużo bardziej złożone niż teraz. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, lecz nie jedyny działający w dzisiejszych czasach system tego rodzaju. Poza nim np. w Polsce korzysta się także z systemów: Elixir, SORBNET i SEPA.Na całym świecie funkcjonują też przeróżne systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń między bankami na obszarze danego państwa.

Co jest w związku z tym głównym atutem systemu SWIFT? Działa on prawie we wszystkich krajach na świecie, a przy tym stosują go nie tylko banki, których liczba aktualnie przekroczyła już 10 tys., ale też giełdy, domy maklerskie oraz sporo innych podmiotów finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi otrzymać unikatowy kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter oraz cyfr). Dopuszczalne jest też przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod posiada 11 znaków.

System bankowy SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT znanych banków w Polsce

Nawet jeżeli tylko okazjonalnie korzystasz z przelewów międzynarodowych, warto znać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub co najmniej wiedzieć jak w mgnieniu oka znaleźć takie dane. Poniżej wymieniamy kody BIC kilku znanych banków, prowadzących placówki w Naszym kraju.

– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]