Jak przechowywać monety bulionowe i kolekcjonerskie?

Nasze porady Usługi finansowe

Już na samym początku przygody z numizmatyką warto zadbać o odpowiedni sposób przechowywania monet. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się monetami w idealnym stanie i zapobiegniesz utracie ich wartości. Dowiedz się, jak odpowiednio przechowywać monety inwestycyjne i kolekcjonerskie.

Dlaczego warto dbać o monety?

Monety wykonywane są z różnych metali, które są mniej lub bardziej podatne na niszczenie. Możemy wyróżnić:

  • uszkodzenia mechaniczne, czyli zarysowania, przetarcia i ukruszenia spowodowane kontaktem fizycznym między monetami lub z innymi przedmiotami;
  • uszkodzenia chemiczne, które powstają w wyniku kontaktu z innymi metalami, wilgocią, ziemią, plastikiem, a nawet powietrzem. To, na jakie uszkodzenia chemiczne narażona jest moneta, zależy od metalu, z którego ją wybito, ponieważ metale charakteryzują się różnym stopniem reaktywności. Przykładowo, na miedzianych monetach stosunkowo łatwo powstaje warstwa patyny, natomiast srebrne monety mają tendencję do ciemnienia. Złote monety są odporne na uszkodzenia, ale przy nieodpowiednim przechowywaniu, również mogą na nich powstać przebarwienia. Interesującym uszkodzeniem chemicznym jest patyna (śniedź), czyli warstwa tlenków metali, która osadza się na monetach wykonanych ze srebra, miedzi i jej stopów. Jest ona uznawana za pozytywne zjawisko, które dodaje monecie walorów estetycznych, potwierdza jej autentyczność i zapewnia dodatkową ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Patyna może wpłynąć na wyższą wartość monety!

Zarysowania, przebarwienia i zabrudzenia powszechnie występują na monetach obiegowych. Niestety, na takie uszkodzenia narażone są też monety w stanie menniczym, które po zakupie trafiają bezpośrednio do kolekcji. Dlatego bardzo ważne przechowywanie z wykorzystaniem odpowiednich, przygotowanych do tego celu akcesoriów numizmatycznych.

Jak przechowywać monety?

Przechowywanie monet w zwykłych pudełkach lub bezpośrednio w szufladach nie jest dobrym pomysłem, ponieważ ocierają się one o siebie, a często też o inne przedmioty. Nie są też odpowiednio zabezpieczone m.in. przed promieniowaniem UV. Warto skorzystać z profesjonalnych rozwiązań, dzięki którym unikniesz niepotrzebnego stresu i uszkodzeń kolekcji.

Albumy i klasery

Albumy i klasery to jedna z najbardziej klasycznych form przechowywania monet, znaczków, kartek pocztowych, banknotów i wszystkich innych dokumentów, które reprezentują wartość kolekcjonerską. W przypadku monet warto wybierać dedykowane albumy i klasery numizmatyczne, które posiadają budowę sprzyjającą ich przechowywaniu i są wykonane z materiałów, które nie wchodzą w reakcję z metalami i są całkowicie bezpieczne dla kolekcji. Najczęściej stosuje się w nich karty z folii PCV bez obecności zmiękczaczy kwasowych. Albumy i klasery numizmatyczne skutecznie chronią monety przed promieniowaniem UV i wilgocią. Pozwalają uporządkować kolekcję według serii, tematyki, wartości i roczników.

Jednym z najpopularniejszych na świecie producentów albumów i klaserów na monety kolekcjonerskie jest niemiecka firma Leuchtturm, która posiada ponad 100 lat doświadczenia w produkcji akcesoriów numizmatycznych.

Holdery na monety

Holdery na monety są małymi kopertami z okienkiem, dzięki któremu możliwy jest podgląd włożonych w nie monet. Podobnie jak albumy i klasery numizmatyczne, tak również i holdery wykonane są z nietoksycznych materiałów, które nie wchodzą w reakcję z metalami, w których wybite są monety. Holdery dostępne są w wielu różnych rozmiarach, dzięki czemu można je stosować z dowolnymi monetami. Skutecznie zabezpieczają je przed uszkodzeniami fizycznymi i chemicznymi. Można używać ich samodzielnie, a także z klaserem lub kasetą.

Kapsle i pudełka

Kapsle i pudełka sprawdzą się zarówno do bezpiecznego i wygodnego transportu monet, jak i ich regularnego przechowywania. Bardzo skutecznie zabezpieczają kolekcję przed działaniem czynników zewnętrznych. Są przezroczyste, więc zapewniają bardzo dobrą widoczność monet. Do wyboru są kapsle o różnych kształtach i średnicach, które pasują do większości albumów.

W sprzedaży dostępne są warianty wyposażone w specjalną wkładkę Intercept z cząsteczkami miedzi, które wiążą gazy korozyjne neutralizując w ten sposób szkodliwe substancje atmosferyczne znajdujące się wewnątrz kapsli. Gwarantuje to ochronę monet przed matowieniem nawet przez 15 lat. Skuteczność została potwierdzona licznymi, wiarygodnymi normami, m.in. EN, DIN, ASTM i ISO.

Kuferki i kasety

Kuferki i kasety to bardzo elegancka forma przechowywania monet. Poza skuteczną ochroną, podkreślają też wartość i wyjątkowość zgromadzonej kolekcji. Sprawdzą się w roli prezentu dla kolekcjonerów. Kasety na monety kolekcjonerskie są skonstruowane w taki sposób, aby umożliwić dopasowanie rozmiaru monety do otworu schowka. W pudełkach najczęściej znajduje się antypoślizgowe wykończenie.

Odpowiednie przechowywanie monet pozwala zachować idealny stan kolekcji. Warto też obchodzić się z nimi w odpowiedni sposób podczas przenoszenia (korzystając ze specjalnych pincet i rękawiczek numizmatycznych). Równie ważna jest odpowiedni sposób czyszczenia i pielęgnacji.

Źródło tekstu: https://goldbroker.pl/poradnik-inwestora/jak-przechowywac-monety-bulionowe-i-kolekcjonerskie/