Funt w kantorze online – prosta wymiana po aktualnym kursie

Usługi finansowe

Wymiana funtów - tu znajdziesz więcej informacji o pełnej ofercie.

Funt brytyjski, którego właściwa nazwa to funt szterling, to jedna z najważniejszych istniejących walut. Mimo przynależności z początku do struktur Wspólnoty Europejskiej a potem Unii Europejskiej, Wielka Brytania nie weszła do strefy euro i pozostała przy swojej historycznej walucie.

Sytuacja funta szterlinga po Brexit

W wyniku decyzji o Brexicie, który był procedurą trwającą ponad cztery lata, wartość funta w stosunku do dolara oraz euro wyraźnie zmalała. Było to powiązane między innymi z ogłoszeniem przez ważne podmioty, w tym instytucje finansowe, rezygnacji z rynku brytyjskiego, co zapowiadało zmniejszenie się ilości miejsc pracy, a co za tym idzie również spadkiem wpływów do PKB. Odpracowywanie wyraźnego spadku kursu funta szterlinga z 2016 r. odbywa się stosunkowo wolno i przy dość zauważalnych skokach wartości waluty. Kolejną komplikacją w tym procesie był kryzys z 2020 r. spowodowany długotrwałym zamknięciem brytyjskiej gospodarki z powodu pandemii wirusa SARS-CoV-2. Trzeba jednak podkreślić, że funt brytyjski to bardzo silny pieniądz, będący w obiegu w Królestwie Brytyjskim już od XII w., który w samym tylko ubiegłym wieku przezwyciężył duże spadki spowodowane anulowaniem powiązania funta ze złotem, dewaluację z 1949 r. czy legendarny już atak spekulantów walutowych zwany “Czarną środą” z 1992 r.

Czy Polaków nadal interesuje kurs funta brytyjskiego?

Funt szterling pozostaje dla Polaków znaczącą walutą, w której wciąż chętnie inwestują swoje finanse. Jest tak w głównej mierze w związku z tym, że pomimo Brexitu, tysiące naszych rodaków pracujących w Wielkiej Brytanii nie wróciła do ojczyzny i nieustannie utrzymuje finansowo swoich bliskich w Polsce. Bieżący kurs funta szterlinga obserwuje tym samym ogromna grupa Polaków. Szukają oni najczęściej szczegółowych informacji nie tylko o przeliczniku tej waluty na złotówki lub euro, ale nieraz również statystyk historycznych dotyczących nawet dziesięciu lat wstecz. Takie wykresy można znaleźć między innymi na stronach kantorów internetowych, które uaktualniają kurs w odstępach co parę sekund. Informacje te pomagają też sprawnym inwestorom sprzedawać walutę po opłacalnym kursie.