Wznoszenie budynków murowanych – szalunki

Sektor budowlany

Sprawdź, gdzie kupić szalunki Kraków.

Deskowanie, czyli tzw. szalunki, to tymczasowe konstrukcje pozwalające na stawianie murów budynków. Zwykle używa się ich w przypadku wylewania murów betonowych – wówczas są one konieczne do tego, żeby należycie je ukształtować i nie dopuścić do rozlewania się mieszanki. Ponadto szalunki wykorzystuje się także w trakcie stawiania budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia przygotowanie prześwitów na okna, bramy i drzwi. W tym wpisie wytłumaczymy, z czego robi się współczesne szalunki i jakim sposobem mogą znaleźć je inwestorzy.

Systemy szalunków

Najstarszym rodzajem szalunków jest konstrukcja sporządzona z grubych sklejek zespolonych ze sobą gwoździami bądź desek drewnianych, którą można użyć ponownie po rozmontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednak pracochłonny – większa część wykonawców oraz inwestorów stawia zatem użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur przeznaczonych do błyskawicznego i łatwego składania oraz rozkładania. Tego typu szalunki produkuje się z metalu, drewna bądź sklejki, jak również łączyć w sobie dwa albo trzy materiały. Z reguły jednak wykorzystuje się sklejkę – głównie z takich rodzajów drewna jak topola i brzoza, a strukturę scalają belki, narożniki, łączniki i głowice ze aluminiowe bądź stalowe.

Wynajem szalunków – kiedy warto?

Przedsiębiorstwa cyklicznie zajmujące się pracami budowlanymi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest jednak w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają zamierzających wznieść pojedynczy obiekt czy ekip, które zazwyczaj oferują inne usługi. Nabycie wszystkich modułów potrzebnych do skonstruowania szalunku nie byłoby rentowne . Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wynajem szalunków.

Nasza lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]