Mieszkania inwestycyjne – ciekawy sposób na uzyskanie dodatkowego dochodu

Sektor budowlany

Inwestycje w sektorze nieruchomości są zwykle uważane za stosunkowo zyskowne. Cechuje je przy tym niski poziom ryzyka. Spadki wartości aktywów na tym rynku nie są bowiem zbyt częste i mają zwykle charakter przejściowy. Dom lub mieszkanie można też korzystnie wynająć. Potencjalnym zagrożeniem, zniechęcającym wiele osób do takiej formy pomnażania majątku, jest ryzyko zawarcia umowy z kłopotliwym lub niewypłacalnym lokatorem. Na szczęście istnieją liczne możliwości ograniczenia zagrożeń tego typu. Jedną z nich jest skorzystanie z usług firmy, zajmującej się sprzedażą i obsługą mieszkań inwestycyjnych.

Mieszkania inwestycyjne a tradycyjne inwestowanie na rynku nieruchomości

W wielu wypadkach przedsiębiorstwo, zajmujące się taką działalnością, oferuje też pełną obsługą potencjalnych lokatorów oraz zarzadzanie lokalem i całym obiektem, w którym się on znajduje. Mieszkania inwestycyjne są przy tym bardzo często traktowane jako alternatywa pokoi hotelowych. Dzięki temu można, przy krótkich okresach najmu, osiągnąć stosunkowo wysoką stopę zwrotu. Taka forma użytkowania daję też właścicielowi lokalu swoistą ochroną przed niewypłacalnością najemców, obsługa umów i egzekwowanie należności scedowane zostają bowiem na operatora obiektu. Niekiedy gwarantuje on też określone z góry zyski.

Mieszkania inwestycyjne mają przy tym wszelkie cechy tradycyjnych lokali mieszkalnych. Mogą być one nie tylko wynajmowane, lecz również – o ile umowa przewiduje taką opcję – użytkowane przez samego właściciela. Ze względu na fakt, że często znajdują się one w miejscowościach o charakterze turystycznym, dla wielu osób posiadanie takiego lokum jest sposobem na tanie spędzanie urlopów.

Mieszkania inwestycyjne – kwestie praktyczne

Oczywiście zakup lokalu tego typu nie jest całkowicie pozbawiony ryzyka. Mieszkania inwestycyjne warto więc nabywać przede wszystkim w obiektach, administrowanych przez podmioty, które od dawna funkcjonują na tym rynku. Pozwala to na minimalizację ryzyka, związanego na przykład z zaprzestaniem przez operatora działalności.

Ważną kwestią jest również sprawdzenie płynności i głębokości rynku w danej lokalizacji. Odpowiednia liczbą chętnych na zakup lokalu pozwoli w przyszłości – w momencie jego sprzedaży – osiągnąć satysfakcjonujący nas zysk. Duży popyt w danej miejscowości skróci też czas, potrzebny na wyjście z inwestycji, jeżeli potrzebne nam będą ulokowane w niej fundusze.