Jak postawić ściankę działową?

Sektor budowlany

Powierzchnia wielu pomieszczeń jest niewspółmiernie duża w stosunku do potrzeb ich użytkowników. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, by dostosować właściwie każde wnętrze. Mowa oczywiście o postawieniu ścianki działowej, które nie wpływając na konstrukcję budynku podzieli pomieszczenie na dwa osobne pokoje lub wydzieli poszczególne strefy. Budowa ścianki działowej nie jest trudna ani kosztowna. Jak jednak zaplanować tę inwestycję?

Z czego zrobić ściankę działową w pokoju? Porównanie technik

Ścianki działowe może wznosić co najmniej dwoma metodami. Pierwsza to sposób „na mokro”, czyli postawienie tradycyjnej, murowanej ściany, zaś druga – z płyty G-K.

Najważniejszą zaletą murowanej ścianki działowej jest solidność – dobrze znosi ona duże obciążenia, dzięki czemu można powiesić na niej np. szafkę czy półki. Świetnie wypada też pod względem izolacyjności – zarówno cieplnej, jak i akustycznej. Niestety nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Taka ścianka w większym stopniu obciąża stropy, dlatego najlepiej zrobimy, decydując się na jej postawienie na etapie budowy domu.

Na ściankę z płyt karton-gipsowych warto zdecydować się przede wszystkim ze względu na niższe koszty oraz znacznie prostszą budowę. Ze względu na niższą masę, bez przeszkód można postawić ją w już istniejącym budynku, nie wymaga też zaawansowanych prac i wykonania szalunków. Należy jednak pamiętać, że płyta karton-gipsowa dużo gorzej sprawdza się, jeśli chodzi o wieszanie mebli (wymaga wykonania odpowiednich wzmocnień w stelażu) oraz wyciszenie wnętrza i izolację termiczną.

Z czego zrobić ściankę działową? Karton-gips – wady i zalety

Zastanawiając się, jak zrobić ściankę działową z karton-gipsu, warto pamiętać o wymienionych wyżej wadach i zaletach tego rozwiązania. Jego specyfika sprawia, że w niektórych przypadkach tego typu ścianka sprawdzi się znakomicie, w innych zaś może okazać się niewskazane. Nie rekomenduje się stawiania ścianek z płyt G-K tam, gdzie konieczne jest zawieszenie ciężkich elementów. Na tradycyjną, murowaną ściankę warto też zdecydować, jeżeli priorytetem jest dla nas izolacyjność. Najlepszym wyborem ścianki karton-gipsowe będą natomiast w salonie lub dużym pokoju, który chcemy podzielić na dwa mniejsze.

Jak postawić ściankę działową z płyt G-K? Krok po kroku

Jak zbudować ściankę działową? Jeśli decydujemy się na ściankę karton-gipsową, jej postawienie na szczęście nie jest zadaniem skomplikowanym. Cała procedura sprowadza się do kilku kroków:

  • przygotowanie podłoża: ścianka może być postawiona bezpośrednio na panelach lub parkiecie, ale konieczne jest zdjęcie ewentualnych wykładzin i dywanów;
  • montaż szkieletu ramowego: może on być wykonany zarówno z dedykowanych, jak i zwykłych profili aluminiowych. Dopuszczalne jest też użycie drewnianych krawędziaków. Na tym etapie można też wykonać ewentualne wzmocnienia, które pozwolą na montaż półek
  • wypełnienie szkieletu (opcjonalnie) wełną akustyczną;
  • obłożenie płytami: do stelażu należy przytwierdzić je blachowkrętami odpornymi na rdzę (epoksydowanymi), bo gips przyspiesza procesy korozyjne stali;
  • wykończenie ścianki dowolną metodą.

Jak postawić murowaną ściankę działową?

Tego rodzaju ścianki działowe wznosi się jeszcze na etapie budowy domu, kiedy gotowe są już ściany nośne wewnętrzne i zewnętrzne oraz (czasami) strop. Muruje się ją z tych samych materiałów, co pozostałe ściany.

Jeśli chcemy ściankę działową postawić w innym miejscu, niż przewidywał projekt, nie potrzebujemy dodatkowych zgód (ponieważ nie jest to istotna zmiana w projekcie), ale mimo wszystko warto skonsultować się z projektantem – ze względu na wagę takiej ścianki nie może zostać ona postawiona w dowolnym miejscu, aby nie naruszyć konstrukcji budynku.

Źródło tekstu: https://sklep.abcszalunki.pl/blog/porady-budowlane/jak-postawic-scianke-dzialowa/