Drzewo genealogiczne – znajdź własne korzenie

Nasze porady

Wiedza o dziejów rodziny potrzebna jest do rozwoju poczucia naszej tożsamości. To na wiadomościach o przodkach budujemy świadomość własnego Ja. Większości z nas w zupełności wystarczy wiedza o przodkach przekazywana przez najbliższych żyjących krewnych. Ale są jednak i tacy, dla których jest to niewystarczające. W ich przypadku przygotowanie drzewa genealogicznego jest idealnym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli ciężka praca , która wymaga cierpliwości

Przygotowanie drzewa genealogicznego – zwłaszcza takiego sięgającego kilka pokoleń wstecz – naprawdę nie jest proste. Wyszukiwanie dat czy miejsc urodzenia się i śmierci kolejnych krewnych wymaga naprawdę wielkiego nakładu pracy. Informacje znaleźć można w trudno dostępnych archiwach miejskich i księgach parafialnych. W większości przypadków można przeglądać je całkowicie za darmo. Znajdują się jednak i takie miejsca, w których należy wnieść ściśle określoną opłatę. Koszt stworzenia drzewa genealogicznego uzależniony jest od ilości pokoleń, które zamierza się w nim ująć. Dobrze jest pamiętać, że wysokość wydatków może też wzrosnąć wraz z nieodzownością odbywania podróży do następnych parafii czy urzędów miejskich rozrzuconych po kraju. Rzadko wszak rodzina od od wieków zamieszkuje w tym samym mieście.

Drzewa genealogiczne – z jakiego powodu warto je wykonywać?

Na wstępie wspomnieliśmy, że wiedza dotycząca własnych przodków jest pomocna do zbudowania poczucia swojej tożsamości. Umożliwia w pełni stanie się fragmentem niewielkiej wspólnoty, jaką są nasi najbliżsi. Sprawia to jednocześnie, iż przestajemy czuć się samotni w dzisiejszym świecie. To dlatego obecnie coraz więcej Polaków podejmuje decyzję o poleceniu utworzenia drzewa genealogicznego.