obrączki ślubne kraków

Obrączki ślubne – kilka słów o ich ciekawej historii

Biżuteria Zakupy

Dla wielu osób ceremonia ślubu jest niezmiernie poruszającym dniem w życiu. Obrzęd ten łączy małżonków po wsze czasy, a znakiem ich lojalności, zaangażowania i miłości są obrączki.

Obrączki ślubne – nie zawsze na prawej dłoni

Z początku nie nie istniało rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe i obrączki, w związku z tym mają one wspólne dzieje, które sięgają aż do Starożytności. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, w rezultacie czego przekazanie żonie pierścionka stało się cząstką ceremonii zaślubin. Niewielu wie natomiast, iż mężowie zaczęli nosić na ręku obrączkę kilka stuleci później. Już uprzednio zdarzało się, że wkładali pierścienie na dłoń gdy wyruszali na wojnę, niemniej jednak obyczaj ten rozpowszechnił się szeroko w XX w., a konkretnie w okresie II Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć mężczyźnie, że w domu czeka na niego małżonka, za którą ma walczyć i której winien być wierny. W naszym kraju para małżeńska nosi obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, jakkolwiek w innych państwach, jak przykładowo w Kanadzie, w Turcji, w Irlandii czy w Czechach, zakłada się je na lewą dłoń, którędy zgodnie ze staroświeckimi wierzeniami biegnie mityczna “żyła miłości”, która wiedzie wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, pary poszukują oraz przymierzają obrączki wspólnie, niemniej jednak tradycja mówi, że narzeczona nie powinna dokładać się do zakupu, ponieważ jest to zobowiązanie mężczyzny.

Współczesne obrączki ślubne

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne cechują się bardziej skromnym wzornictwem. Przez okres wielu stuleci wytwarzano je z różnorodnych surowców, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Dopiero później wykorzystano do tego metale i ich stopy (jak miedź lub stal), które reprezentowały potęgę miłości. Obecnie do ich wytworzenia używa się przede wszystkim złota i platyny, które są symbolem ufności wobec partnera. Owszem, ozdabia się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, jednak w dalszym ciągu przeważnie kupowane są proste, ponadczasowe pierścienie ze złota i delikatne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano dwa odmiany złota (przykładowo tradycyjne i różowe). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek ślubnych, mają też nieraz w swojej ofercie grawerunek. Mamy więc możliwość personalizacji obrączki dodając do nich imiona małżonka, datę ślubu albo istotny dla młodej pary cytat.

Nasza lokalizacja:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]