Silniki prądy stałego – niezbędne dla przemysłu i naszej mobilności

Automatyka przemysłowa

Skieruj się tutaj, aby zamówić silnik elektryczny DC.

Mnóstwo przedmiotów, z którymi stykamy się codziennie i bez których wiele czynności byłoby trudniejszych, wykorzystuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Szczotkowe czy też bezszczotkowe, duże lub małe, te urządzenia zmieniły nasz tryb życia oraz pracy, tymczasem statystyczny człowiek zazwyczaj nie ma pojęcia, jak funkcjonują te silniki, ani z jakich elementów składają się.

Silniki na prąd stały – co warto wiedzieć?

Rolą silników elektrycznych prądu stałego jest wytworzenie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Jak wskazuje ich nazwa, zasila je prąd, w którym kierunek oraz zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju znane są od nieomalże dwustu lat i nie są dokonaniem konkretnej osoby. Do ich budowy, późniejszych ulepszeń i w efekcie ich dopuszczenia do szerokiego użycia w przeróżnego rodzaju maszynach, przyczyniły się eksperymenty oraz wynalazki najlepszych naukowców połowy XIX w., takich jak m.in. Gaston Planté, Michael Faraday i Zénobe Gramme. Silniki elektryczne DC skonstuowane są ze rotora, komutatora, nieruchomego stojana, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi wytwarza się pole magnetyczne oraz szczotek. Współcześnie powszechnie używane są także silniki BLDC, czyli bezszczotkowe, które głównie ze względu na brak tego stosunkowo awaryjnego elementu, są postrzegane za znacznie trwalsze, bezpieczniejsze i są generalnie cenione za ciche działanie, jak równieżfenomenalną niezawodność.

Silniki elektryczne prądu stałego to napęd licznych popularnych sprzętów

Powiedzieć, że silniki elektryczne DC są wykorzystywane właściwie wszędzie to nie przesada. Jeśli posiadasz czytnik CD bądź korzystasz w laptopie z dysków HDD, to w ich napędach bez wątpienia użyto bezszczotkowego silnika. Silniki DC są modułem pociągów oraz samochodów sterowanych zdalnie, a więc gadżetów, którymi zachwycaliśmy się jako dzieci i które niewątpliwie kupimy również naszym córkom oraz synom. Silniki tego typu wprawiają w ruch duże i małe pompy hydrauliczne niezbędne w wielu branżach przemysłu, przykładowo wydobywczej, produkcyjnej oraz budowlanej. W nieodległej przyszłości, za sprawą silników DC poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie powszechne, a już teraz te silniki ułatwiają naszą mobilność, ponieważ napędzają popularne hulajnogi, rowery elektryczne i segwaye. Silniczki prądu stałego wykorzystują też entuzjaści elektroniki do realizacji autorskich zautomatyzowanych projektów z zakresu mechaniki oraz robotyki.

Choć silniki elektryczne prądu stałego o małej mocy bez przeszkód można kupić w sklepach dla hobbystów czy z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego wykorzystania osiągalne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, dostarczających specjalistyczne rozwiązania od uznanych światowych producentów.

Nasza lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]