Motoreduktory – z czego się składają, jak działają i gdzie się ich używa?

Automatyka przemysłowa

Więcej szczegółów o motoreduktorze walcowym.

Motoreduktory to po prostu nierozłączne układy napędowe skonstruowane głównie z przekładni mechanicznej i silnika. Jak pracują motoreduktory i jak się ich używa? O tym przeczytasz poniżej.

Motoreduktory – zmniejszają prędkość obrotową silnika

Motoreduktory pozwalają skuteczniej wykorzystać silniki elektryczne w roli napędu w licznych zastosowaniach przemysłowych. Za sprawą przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet do kilkuset razy, przy symultanicznym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Owszem sprawność przekładni nigdy nie jest 100%, dlatego zawsze występuje drobna różnica pomiędzy mocą wyjściową a wejściową motoreduktora. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor nierzadko wchodzą także inne moduły jak hamulce czy sprzęgła. Niezaprzeczalną zaletą motoreduktorów jest to, że są to prefabrykowane elementy, które można bez przeszkód dobrać z katalogu producenta tak, by ich parametry perfekcyjnie odpowiadały potrzebom danego projektu. Inżynierzy nie tracą w ten sposób tygodni, a nieraz miesięcy, na czasochłonne pomiary oraz testy różnych zestawów części. W zależności od rodzaju oraz konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do niewielkich, średnich bądź sporych obciążeń, a także do długotrwałego albo krótkotrwałego czasu pracy.

W motoreduktorach, w których użyto kilkustopniowe przekładnie, można otrzymać bardzo wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilku tysięcy.

Wykorzystanie oraz warianty motoreduktorów

Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane z wykorzystaniem kilku typów silników (AC, DC, BLDC czy szeregowych), rozróżnia się je według rodzaju przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się więc następujące motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną).

Nie ma z pewnością takiej gałęzi gospodarki, w której nie można by wykorzystać motoreduktora jako układu napędowego. Czy to produkcja żywności, przemysł lub logistyka, dzięki motoreduktorom poruszają się przeróżne automaty, jak wertykulatory, linie produkcyjne, schody ruchome albo wyciągi górskie. Ogromne spektrum rodzajów użytych w nich przekładni i silników, ich mocy i rozmiarów przyczyniła się do tego, że liczbę możliwych kombinacji, jakie teraz mają w ofercie najpopularniejsi światowi producenci motoreduktorów, trzeba liczyć już nie w setkach, ale wręcz w milionach.

Nasza lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]